Ako riešiť škodu spôsobenú vozidlom s ukrajinskou EČV
Archív
September 2024 August 2024 Júl 2024 Jún 2024 Máj 2024 Apríl 2024 Marec 2024 Február 2024 Január 2024 December 2023 November 2023 Október 2023 September 2023 August 2023 Júl 2023 Jún 2023 Máj 2023 Apríl 2023 Marec 2023 Február 2023 Január 2023 December 2022Tí, čo jazdia dennodenne po našich cestách určite stretávajú veľké množstvo vozidiel, ktoré majú ukrajinskú poznávaciu značku. Príval ukrajinských utečencov privial na naše cesty aj množstvo vozidiel s ukrajinskými ŠPZ.
Ako postupovať, ak také vozidlo spôsobí škodu nášmu občanovi a čo je potrebné spraviť Vám poradíme v tomto článku.
Niektoré z týchto vozidiel majú uzavreté povinné zmluvné poistenie, platné aj na území nášho štátu, ale dosť vozidiel nemá takéto PZP, ktoré kryje škody na Slovensku. Čo v takomto prípade :
Ak by nastala situácia, že vozidlo s ukrajinskou ŠPZ, ktoré spôsobilo škodu a má platné povinné poistenie aj na našom území, je potrebné si na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov vyhľadať likvidačné číslo zástupcu predmetnej ukrajinskej poisťovne a ďalšie kroky riešiť už s týmto zástupcom, ktorým je niektorá zo slovenských poisťovní alebo iný subjekt so sídlom v SR.
Ale väčšina áut, ktoré prišli na naše územie v poslednom roku nemá takéto u nás platné poistenie a preto je potrebné vedieť, aký je postup v takomto prípade.
Ak nastane stav, že škodu spôsobí ukrajinské vozidlo, ktoré nemá platné PZP na v našej krajine, je aj naďalej potrebné obrátiť sa na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov - kontakty sú na stránke www.skp.sk poškodený by mal byť odškodnený z garančného fondu SKP ak sa nehoda stala na území SR
Privolanie polície.
Od 1. júla tohto roku zmenil aj Zákon o cestnej premávke. Ten uvádza, že k poistnej udalosti nie je potrebné volať políciu, ak nedošlo ku hmotnej škode bez ohľadu na výšku a účastníci sa spoločne dohodli a vypísali spolu aj tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody.
V prípade dopravnej nehody, ale aj škodovej udalosti / rozdiel je v rozsahu a druhu škody / sa ale odporúča privolať políciu, najmä ak by pritom išlo aj o rečovú bariéru a je potrebné vypísať a podpísať záznam o nehode, ktoré by mal mať držiteľ každého nášho vozidla u seba, resp. vo vozidle.
Prípadná aj vyhotovená fotodokumentácia je dobrou pomocou pre riešenie poistnej udalosti.
Zhrnutie : sú to tri kroky pri dodržaní ktorých bude riešenie takejto udalosti jednoduchšie a rýchlejšie
- prvý krok je privolať políciu,
- Druhý - je spísať záznam o nehode a
- Tretí - vyhotoviť fotodokumentáciu.
Pri dodržaní týchto troch zásad vodičovi nehrozí žiadny problém a odškodnenie za utrpenú škodu prebehne hladko uzatvára Slovenská kancelária poisťovateľov.