Prečo je dôležité mať správne pneumatiky
Archív
September 2024 August 2024 Júl 2024 Jún 2024 Máj 2024 Apríl 2024 Marec 2024 Február 2024 Január 2024 December 2023 November 2023 Október 2023 September 2023 August 2023 Júl 2023 Jún 2023 Máj 2023 Apríl 2023 Marec 2023 Február 2023 Január 2023 December 2022Jedna z najčastejších otázok, ktorú dostávame od klientov a hlavne od motoristov pri komunikácii o poistení vozidiel je aj otázka, či majú správne pneumatiky vplyv na riešenie poistnej udalosti.
Môžu mať zimné pneumatiky vplyv na riešenie poistných udalostí
v zime ?
Asi nepotešíme všetkých motoristov, nakoľko by sa mohlo v prípade zavinenej dopravnej nehody, alebo škodovej udalosti stať, že dosť veľký.
U nás je zimné obutie vozidiel vymedzené zákonom o cestnej premávke, kedy by mala nastať povinnosť prezúvať vozidlá na sezónne pneumatiky. Povinnosť neurčuje presný dátum, ako je to v niektorých iných krajinách, ale počasie.
Povinnosť mať zimné pneumatiky na vozidle je daná tým, že na vozovke by bola súvislá vrstva snehu, alebo ľadu.
Z toho pre mnohých vyplýva, že sa s prezutím pneumatík na vozidle ani neunúvajú a spoľahnú sa na to, že napr. v nižšie položených lokalitách sa takáto vrstva snehu, alebo ľadu nevyskytuje, alebo vyskytuje len veľmi málo, a ak tak to zvyčajne netrvá dlhšie ako pár dní.
Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Takže všeobecná povinnosť mať na vozidle prezuté zimné pneumatiky nie je.
Prezutie alebo výmena sezónneho obutia vozidiel nemá vplyv ani na výšku PZP poistenia, ktoré si môžete vypočítať rýchlo a jednoducho na kalkulačke mojepzp.sk
Problém nastáva vtedy, keď sa vinou vozidla, ktoré nebolo vybavené zimnými pneumatikami bude spôsobená škoda, a mali na to vplyv práve nevhodné pneumatiky. Ak škodu spôsobí vodič vozidla, ktoré malo obuté nevhodné pneumatiky, poisťovňa vyplatí škodu z PZP škodcu poškodenému, ale s najväčšou pravdepodobnosťou si bude u škodcu nárokovať regres.
Regres je vyžiadanie si určitej čiastky, / aj celej /, od vinníka – poisteného, z čiastky, ktorú vyplatila poškodenému. Poisťovne si vymáhajú časť, alebo aj celé plnenie podľa toho, ak bola preukázaná súvislosť a vplyv nesprávneho obutia pneumatík na vzniknutú škodu. Napr. ak na zasneženej ceste nehodu spôsobil účastník s letnými pneumatikami. Takisto na škodu môže mať vplyv napríklad nesprávny dezén, veľké opotrebovanie, resp. malá výška dezénu pneumatík, čo tiež môže byť považované za príčinu vzniku škody.
Poisťovne posudzujú takéto prípady individuálne, ale značne im v tom pomôže policajný zápis, prípadne fotografie z miesta, a samozrejme, vyplnený a podpísaný záznam o nehode.
Ak by sa účastníci takejto škodovej udalosti nevedeli zhodnúť na vine, museli by privolať políciu a tá by mohla určiť príčinu vzniku škody.
Pri dopravne nehode je povinnosť privolania príslušníkov polície a tak sa nehoda vyšetruje a vznikne zápis o nehode, ktorý si poisťovňa vyžiada.
Celoročné pneumatiky sú považované v zimných podmienkach za zimné a pokiaľ majú predpísanú výšku dezénu nie sú problémom ani príčinou škodovej udalosti.
Včasné prezutie pneumatík vozidla je aj v záujme samotných účastníkov cestnej premávky a prispieva k bezpečnej jazde bez zbytočných kolízií a škôd.
Odporúča sa včasné prezúvanie príslušných pneumatík na vozidlách podľa ročného obdobia a u zimných pneumatík to je vtedy, keď teplota vonku klesne pod 7 stupňov celzia.
Zimné gumy majú totiž lepšie vlastnosti pri jazde v chladnom počasí, na snehu, ľade, či námraze a tí, ktorí si pravidelne menia príslušné prezutie svojich vozidiel sa tak chránia sami ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky pred zbytočnými škodami a starosťami s riešením škodových udalostí.