Ako na aquaplaning v súvislosti s prichádzajúcim jesenným počasím
Určite ste sa stretli s pojmom aquaplaning pri jazdení na svojich vozidlách ste to možno aj sami zažili.
Vzhľadom na končiace leto a skorý príchod jesenného a daždivého počasia je táto téme viac aktuálna a určite má aj dosah na Vaše budúce PZP, nakoľko je dôležité jazdiť bezpečne a bez nehôd už kvôli sebe samým, ale aj ostatným účastníkom premávky.
Aquaplaning je jednou z najčastejších príčin nehôd a to hlavne počas dažďa, ale aj vždy, keď je mokro a na vozovke ostáva stáť voda. Vozidlo sa ľahko môže dostať do šmyku a stane sa neovládateľným, čo môže mať za následok nepríjemnú haváriu, či vážne poškodenie vozidla.
Nakoľko toto môže v prípade viny za škodovú udalosť veľmi ovplyvniť následne aj cenu povinného zmluvného poistenia, pokúsime sa zhrnúť užitočné informácie, ako aquaplaningu predísť, prípadne ako sa zachovať ak sa do neho dostaneme.
Pri kvalite našich ciest asi nikoho neprekvapí, že sú plné nerovností, výmoľov, ba až dier, ktoré sa pri jesenných dažďoch naplnia vodou a vodiči často ani nevedie odhadnúť aká vysoká je vrstva vody na cestách a pri jazde prosto vbehnú kolesami do takejto vody dúfajúc, že je to len zopár milimetrov.
Najmä pri vyšších rýchlostiach mimo obce, ale aj v obci pri rýchlosti 40 – 50 km/h kolesá strácajú kontakt s vozovkou a začnú akoby plávať na vode. Vozidlo sa stáva neovládateľným a tento jav sa práve nazýva aquaplaningom.
Na vznik tohto javu majú vplyv niektoré faktory a najmä množstvo vody, samotné pneumatiky, ich hĺbka drážky – dezénu, tlak vzduchu a samozrejme, najmä rýchlosť vozidla v danom momente.
Ako predísť aquaplaningu :
Je dôležité venovať pozornosť svojim pneumatikám a to hĺbke dezénu, teda nejazdiť na príliš zjazdených pneumatikách. Kvalitné pneumatiky znamenajú veľa a napomáhajú bezpečnej jazde. Dôležitý je aj tlak pneumatík, ktorý si môžete skontrolovať na každej čerpacej stanici. Vo vozidlách so signalizáciou tlaku v pneumatikách je to jednoduchšie a vodič vidí, keď tlak v pneumatikách poklesne.
Dôležitý je štýl jazdy a rýchlosť jazdy prispôsobiť týmto podmienkam a vyhnúť sa veľkým mlákam vody na cestách, ak je to možné, alebo prechádzať takýmito miestami veľmi opatrne.
Sledujte vozidlá pred Vami a prispôsobte jazdu a dodržujte potrebný odstup, aby ste v prípade straty kontroly nad vozidlom neohrozili ostatných.
Ak už sa dostanete do situácie, keď auto stráca kontakt s vozovkou a akoby začína plávať, nestrácajte duchaprítomnosť a hlavne prudko nebrzdite, prudko nepridávajte plyn, ani neotáčajte volantom.
Brzdiť treba slabšie, opatrne, prerušovane a snažte sa držať volant pevne a rovno, aby sa vozidlo nedostalo do šmyku.
Súčasné vozidlá majú už v mnohých prípadoch zabudované elektronických pomocníkov a to rôzne systémy, ktoré napomáhajú vodičom v takýchto situáciách, napr. systém ABS, alebo ESP a ďalšie moderné podporné doplnky.
Pri jazde v mokrom počasí a s vedomím, že je pravdepodobná voda na cestách je potrebné počítať s určitým dlhším časom na jazdu a prispôsobenie stavu vozovky a predísť tak, ako škodám na vlastných vozidlách, tak aj spôsobeniu škôd iným účastníkom a vyhnúť sa tak aj možnému zvýšeniu ceny svojho PZP, ktoré by mohlo vinníkovi dopravnej nehody hroziť.
Veľkým pomocníkom je aj porovnanie PZP online, ktorá Vám urobí porovnanie cien povinného zmluvného poistenia aj so zohľadnením prípadných zavinených škodových udalostí
Prepočítať si najvýhodnejšiu cenu poistenia PZP si môžete na www.mojepzp.sk, kde si môžete aj pripraviť zrušenie PZP a dať si poslať na svoj email.
Uzatvorte si výhodné PZP rýchlo a jednoducho na porovnávači poistenia auta ihneď, alebo so zvoleným dátumom začiatku poistenia a zaslaním všetkých potrebných dokladov, vrátane zelenej karty na Váš email.