Dôsledky nezaplatenia PZP
Viete , že za omeškanie alebo nezaplatenie PZP v termíne splatnosti môžete nepríjemne doplatiť ?
V praxi sa často stretávame so situáciou, že klienti nemajú zaplatené PZP na svoje vozidlo v čase splatnosti, t. j. k výročnému dňu svojej poistnej zmluvy, alebo splátky poistného podľa svojej poistnej zmluvy.
Samozrejme, dôvody môžu byť rôzne a okrem rôznych - aj objektívnych dôvodov sme sa stretli napr. aj s názorom, že však pár dní hore-dole, nemá sa čo stať.
Áno, poistná zmluva bude stornovaná pre nezaplatenie poistného mesiac po splatnosti v prípade ročnej splátky, ale !!! aj mesiac po nezaplatení poslednej splátky poistného. Takže pri napr. štvrťročných splátkach je to až po nezaplatení 4 splátky poistného.
Mnohí z držiteľov vozidiel si možno neuvedomujú to riziko neuhradenia poistného včas a pritom dávajú zbraň ťažkého kalibru do rúk poisťovne.
Regresný nárok poisťovne je uplatňovaný čoraz častejšie a prakticky sa s ním stretávame veľmi často a hromžiacich ľudí pribúda.
Mnohí si možno pamätajú, že pred časom regresný nárok poisťovne voči poistníkovi, resp. poistenému bol limitovaný vyhláškou č 423/1991 Zb.
V nej bola aj rovnako tak určená horná hranica výšky náhrady, na ktorú poisťovni vznikne právo podľa § 11 ods. 1 až 4, ktorá nemôže presiahnuť úhrn súm, ktoré poisťovňa vyplatila z dôvodu poistnej udalosti.
Ale do zákona 381/ 2001 Z. z., resp. novej úpravy tohto zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov, nebola prevzatá časť o obmedzeniach poisťovateľa, vzťahujúceho sa na porušenie povinností zo strany poisteného podľa závažnosti tohto porušenia.
Bola stanovená len horná hranica nároku a tou je súčet poistných plnení poisťovne.Takže ak poisťovňa uzná za vhodné, môže za porušenie zmluvných dojednaní a
takým je aj včasné nezaplatenie poistného, nehovoriac o závažnejších porušeniach, môže vzniesť regresný nárok až do výšky 100% poistného plnenia.
A nikto jej v tom nemôže zabrániť : viď .
Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 4Obdo/84/2018z11.12.2019(R64/2020):
„Súd rozhodujúci o nároku poisťovateľa v zmysle ustanovenia §12 zákonač.381/2001Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov nemôže skúmať a pri rozhodovaní o nároku prihliadať na to, či výška sumy nároku uplatneného poisťovateľom voči poistníkovi resp. poistenému v zmysle uvedeného ustanovenia je v súlade so všeobecnou právnou zásadou proporcionality a neprieči sa zmyslu a účelu uvedeného zákona . Jediným oprávneným subjektom, ktorý môže určiť a prípadne znížiť výšku uplatňovaného nároku v zmysle ustanovenia §12 citovaného zákona aj pod hornú hranicu takto uplatňovaného nároku, ktorou je úhrn poistných plnení, je v zmysle uvedeného ustanovenia poisťovateľ.“
Je to pochopiteľne nepríjemná téma, ale je potrebné, aby si vodiči a majitelia vozidiel poistených, aj nepoistených uvedomovali, aké riziko im hrozí v prípade, že spôsobia škodovú udalosť a nebudú mať uhradené poistné za PZP včas, alebo vôbec.
Vaše mojepzp.sk
Zdroj info. - Slovenská kancelária poisťovateľov